StartOda do głupoty

Oda do głupoty

BP_schemat
Spektakularna i medialna tragedia w górach wywołuje dużo kontrowersji i wyzwala w ludziach dużo emocji.

Losy zimowej ekspedycji na Broad Peak (8047 m) śledziłem z zainteresowaniem zanim jej tragiczny koniec zagościł w czołówkach popularnych mediów. Można się spierać czy ekstremalny sport jakim jest himalaizm to przejaw pasji czy zwykła ludzka głupota. Jednak nie o takiej głupocie chciałem dziś napisać.

Poraża mnie taki zwykły codzienny brak wiedzy i ludowy idiotyzm jaki towarzyszy każdej dyskusji na dowolny popularny aktualnie temat. Najlepszym przykładem jest śledzenie komentarzy na Onecie.
Mały przegląd głupoty (oryginalna pisownia):

Kategoria „Zdaniem eksperta”

~mada: Jak można zostawić ludzi w górach? Akcję ratunkową kończy się gdy są wszyscy znalezieni albo są wszystkie ciała! Jeżeli sami nie mogą tam wejść niech wynajmą specjalistów, którzy przylecą helikopterami i przekopią tą górę po 1cm jeżeli jest to konieczne aby ich znaleźć.

~miln: Lokalizacja jesj pewna, ale sie nie rusza na ratunek, dobre!

~Sushi: Ile wart jest GPS a życie ludzkie? Każdy z ekipy powinien go posiadać, przecież mamy XXI wiek. Jeden na czterech to trochę mało a na dodatek zagubiony… dość dziwne podejście do tematu.

~JK: gdzie są satelity – gdzie ich foto – to jest jakaś komedia – wszystko możemy widzieć z kosmosu do szpilki włącznie
a tych ludzi nie widać – to jakaś komedia

~xyz: skok ze spadochronu ekipy ratunkowej przy tej pogodzie mogł by być udany?

~PiK: Nie mieli nawet lokalizatorów, powszechnie używanych przez turystów !?? Rozdzielili się przy schodzeniu… Kto to organizował !??

~DABA: dla mnie to skandal,że może można było ludzi uratować,może na to czekają a tu nie ma pieniędzy,nie ma kto iść to zróbcie zbiórkę do cholery i idżcie po nich!!!!!!!!!!!

~as: To kryminał. Wychodzi ekipa RAZEM a wraca każdy osobno. Górnicy NIGDY by nie zostawili swojego kolegi bez pomocy pod ziemią.

To jest zawsze najliczniejsza kategoria. Brak podstawowej wiedzy technicznej, czy znajomości tematu nie stanowi żadnej przeszkody by wyrazić swoją opinię.
Króluje tu wiedza czerpana z filmów sensacyjnych wypełnionych gadżetami wymyślonymi przez scenarzystę czy znajomość gór zdobyta w kolejce na Gubałówkę.

Razem ze wszystkimi „ekspertami” przeprowadzimy krótkie ćwiczenie umysłowe – przetrenujemy naszą wyobraźnię.
Wyobraźmy sobie, że zdobywamy ośmiotysięczny szczyt zimą:

  • Jesteśmy w miejscu, w którym nie działa łączność komórkowa. A radiowa ze względu na warunki pogodowe prawie nieużyteczna.
  • Jest minus 40 stopni i wieje wiatr z prędkością 100 km/h.
  • W tej temperaturze urządzenia elektroniczne są bezużyteczne – sprawność i wytrzymałość baterii jest bliska zeru.
  • Powietrze jest tak rozrzedzone, że nie ma czym oddychać.
  • Wspinamy się po prawie pionowej lodowej ścianie. Kaidy krok naprzód zajmuje nam minutę.
  • Helikopter nie jest w stanie latać tak wysoko.

Teraz poświęćmy parę minut na kojarzenie faktów. I spróbujmy napisać nasze „rozsądne ” rady jeszcze raz.

Kategoria „Już potrafię pisać, ale myśleć jeszcze nie”

Zbigniew Gustyn: Po co tal wleźli ? Szukali gazu łupkowego czy co ?

~adaś xxx: Ale tragedia. Ogłosić żałobę narodową i zakazać sprzedaży alkoholu przez tydzień.

Za komentarz niech posłuży Aforyzm Marka Twaina „Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydawać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości”

„Kobieca troska”

~GTREDA: PO CO TAM POSZLI ?????
A JAK JUŻ POSZLI TO MIELI SIĘ TRZYMAĆ RAZEM, CO SIĘ POKŁÓCILI ŻE NIE CZEKALI NA SIEBIE !!!!!!!!!!!!!!
ZAZDROŚĆ CZY CO ?

~daga: dlaczego ludzie ktorzy maja rodziny zony idzieci podejmuja takie ryzyko…to niodpowiedzialne

Z całą pewnością. Nie powinniśmy również pływać, jeździć na nartach czy rowerze. Nie latać samolotem. I chodzić na spacery trzymając się za ręce. Esencja życia to ciepłe kapcie, lektura „Pani Domu” i wieczorny seans „M jak Miłość”.

Kategoria „Znaleźć winnego i go rozliczyć”

~Marczelo: Za te wszystkie tragedie powinny odpowiadac osoby organizujace te wyprawy–to jest jak zlecenie morderstwa.. 99,99% ze bedzie tragedia..a organizatorzy siedza w cieplutkich ciuszkach i komentuja glupoty tak jak by wczesniej
nie wiedzieli o ryzyku.. Prokurator powinien sie nimi zajac..

~archimed: Proponuję rozwiązać Polski Związek Himalaistów czy jak to się tam nazywa (Wysokogórski etc).
Dla każdego z uczestników tej wyprawy dożywotni zakaz udziału w tzw „wyprawach sponsorowanych” pod groźba zapłacenia drakońskich kar przez „sponsora”
I rozliczenie Orlenu z tej wyprawy.

~qqa: panie wielkicki ty nie opowiadaj, tylko szykuj sie na prokuratora

Koniecznie powołać komisję sejmową, która sprawdzi czy przypadkiem nie rosła tam brzoza. Sprawdzić teczki w IPN.

Kategoria „Temat zastępczy”

~57 latek z PRL-u: ……ich los jest mi obojętny,nie kazałem im tam jechac …..mam ważniejsze sprawy do przemyślenia,czy zaglosowac na PO,czy na PiS ……

~mandaryna mandaryna: Fascynujące, nikt im nie kazal tam wlazic. Media roba szum wokol tego jakby nie bylo wazniejszych tematow.

Przypuszczam, że wyprzedaż w Biedronce jest dużo ciekawszym tematem.

Kategoria „kretynizm polityczny”

~Piotruś: Czy ktoś wie co zrobiło PO aby ratować alpinistów ?

~Zwykły człowiek: Rząd Tuska hojnie finansuje wszystko z wyjątkiem obiektów ściśle związanych z rozwojem gospodarczym, a więc finansuje się np. osłony drogowe od pól i lasów, także od zabudowań mimo że ich właściciele nie wyrażają na to zgody, tworzy się instytucja żebracze zwane wzniośle wolontariatami / my będziemy dzisiaj żebrać u was, a za miesiąc wy u nas/ i dziesiątki podobnych poczynań, no i przy tym nie zapomina się o wspinaczce, czyli zdobywanie szczytów. Naiwnych i chętnych do tego wątpliwego procederu nie brakuje, no bo przecież pieniądze na ten cel spadają niemal z nieba. Finał: dziesięć śmiertelnych ofiar w ostatnich kilkunastu latach. Nie ma drugiego kraju o podobnych wynikach. Ale to, że blisko milion dzieci codziennie idzie głodnych do szkół, to już dla nich pieniędzy nie ma. Jak się teraz czują ci /chyba jeszcze ludzie/, co głosowali na tego europejskiego szkodnika i cudaka.

Zawsze znajdzie się idiota, który musi dać upust swoim politycznym frustracjom. Nie jest tu istotne czego opinia dotyczy: sportu, życia codziennego czy też rozmnażania antylop.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>